Met de nieuwste reïncarnatie van z’n legendarische toer-Boxer – de R 1300 RT - lanceerde BMW gisteren dé nieuwigheid van dit voorjaar. De R 1300 RT is de 7e generatie van een stamboom, die al in de jaren ’70 geplant werd.
Met de nieuwste reïncarnatie van z’n legendarische toer-Boxer – de R 1300 RT - lanceerde BMW gisteren dé nieuwigheid van dit voorjaar. De R 1300 RT is de 7e generatie van een stamboom, die al in de jaren ’70 geplant werd.
Exact 30 jaar geleden stond de test van de R 100 RT Classic in het meinummer van Motoren & Toerisme. Met deze Classic-versie nam BMW in 1995 afscheid van de R 100 RT, die dan al sinds 1978 in productie was geweest. 17 jaar lang was de R 100 RT dicht bij het originele concept gebleven. Het ranke silhouet van de R 100 RT zou nooit ‘verkloeken’, zoals dat bij veel andere motorfietsen in de loop der jaren wel het geval zou zijn. En ook het vermogen zou niet aangroeien. Integendeel zelfs want de R 100 RT Classic waarmee Motoren & Toerisme in mei 1995 afscheid nam van het model had 10 pk minder dan een paar jaar eerder. Dat terugschroeven van de Boxer-twin was noodzakelijk geweest om de emissienormen te halen.
Nog in datzelfde jaar 1995 introduceerde BMW de opvolger van de R 100 RT, de R 1100 RT. De machine zag er een stuk gestroomlijnder en strakker uit en het Boxer-blok had dankzij de extra longcapaciteit ook een tweede adem gevonden. De Boxer puurde 90 pk en 95 Nm uit z’n 1085 cc. Ook het rijwielgedeelte was helemaal vernieuwd en zo deed de R 1100 RT z’n voordeel met de Telelever-voorvork waarmee andere BMW Boxer-modellen al eerder uitgerust waren. Voeg daar nog eens een ABS-systeem en een kuip bij die de berijder tegen de elementen beschermde bij en de R 1100 RT had z’n voorganger overtroffen.
Ooit hadden we in Brussel een nationaal Motorsalon en ooit lanceerde BMW daar zelfs ials wereldprimeur een nieuwe versie van z’n toer-Boxer. Het jaar was 2001 en de nieuwe BMW was de R 1150 RT. Het model had 5 pk en 5 Nm meer dan z’n voorganger en was bovendien ook nog eens drie kilo lichter. Ook niet onbelangrijk: de komst van een zesde versnelling waardoor cruisen over een Autobahn net iets relaxter werd. Dankzij een iets kleiner achterwiel – 17-duims ipv 18”- werd de R 1150 RT ook een stuk wendbaarder dan z’n voorganger. Aan het begin van de nieuwe eeuw mocht het ook iets comfortabeler en dus hoorde handvatverwarming tot de standaarduitrusting.
Begin 2005 kon Motoren & Toerisme kennismaken met de vierde generatie van de toer-Boxer, de R 1200 RT. Aangezien de introductie in het achterland van Marseille plaats vond moest dat dan met een 100 pk metende Franse versie. Voor alle overige markten was het vermogen van de R 1200 RT aangegroeid naar 110 pk (van 95 pk op de R 1150 RT). Was er optisch niet onmiddellijk sprake van een revolutie, dan was dat onderhuids wel het geval. De R 1200 RT woog zo maar eventjes 20 kg minder dan z’n voorganger.
Deze lucht-oliegekoelde versie van de R 1200 RT kreeg vijf jaar later nog een update, toen in 2010 de switch van 2 naar 4 kleppen per cilinder werd gemaakt. Een ingreep die niet meteen een uitwerking had op het vermogen, al steeg het koppel wel met 5 eenheden naar 120 Nm.
In 2014, een jaar nadat waterkoeling z’n intrede had gedaan op de Boxer-GS was het aan de RT om die eer te beurt te vallen. Door deze nieuwe ontwikkeling stegen vermogen en koppel naar 125 pk en 125 Nm. De nieuwe radiator en waterleiding zorgen er wel voor dat het gewicht van de R 1200 RT toeneemt. Anderzijds is de R 1200 RT LC ook leverbaar met de elektronisch instelbare ESA-vering en het Gear Shift Assistant Pro-systeem. Dat laatste is een voorloper van het huidige Automated Shift Assistant-systeem (ASA).
In 2018 profiteert de RT meteen mee van het nieuwe 1250 Boxer-blok met ShiftCam-technologie dat dan z’n intrede doet op de GS. Het vermogen groeit daardoor naar 136 pk, terwijl het koppel dan op 143 Nm piekt. Dit keer vergelijkt M&T de nieuwkomer meteen met z'n voorganger de R 1200 RT LC en dat levert een leuke najaarstrip op.
BMW past op de R 1250 RT opnieuw de strategie van de tussentijdse updates toe, want al na 2 modeljaren komt er voor 2021 een nieuwe tussengeneratie. De R 1250 RT evolueert dan verder door een aantal esthetische ingrepen en een pak extra elektronica. Een motorseizoen lang mag de M&T-redactie het resultaat daarvan beproeven in een langeduurtest van de R 1250 RT.
Anderhalf jaar na de lancering van de nieuwe dertienhonderd Boxer-twin in de GS (en later GSA en de R-versie) is het dan eindelijk de beurt aan de RT. Het lange wachten wordt beloond, want de R 1300 RT is ten opzichte van z’n voorganger zo goed als helemaal vernieuwd. Het vermogen maakt opnieuw een sprong omhoog en bedraagt nu 145 pk, terwijl het koppel naar 149 Nm klimt. Het ESA-systeem behoort nu tot de standaarduitrusting en ondertussen maakt het gloednieuwe Dynamic Chassis Adaptation-systeem z’n intrede op de optielijst. Op die optielijst staat nu ook ASA.
Tekst en samenstelling: Bart Jacobs
Foto's: Archief Motoren & Toerisme, BMW Group Press