Motorsport op maandag: MotoGP - WorldSBK - British Superbike

Chaos in Catalaanse MotoGP-race. WK-punten voor Baltus. Bulega ook in Tsjechië foutloos. Ryde blijft leider in BSB.

MotoGP: Onverhoopte zege voor Di Giannantonio

Het Catalaanse GP-weekend begon goed voor thuisrijder Alex Marquez. De Gresini Racing-rijder pakte op zaterdagnamiddag de zege in de Sprint-race, voor Pedro Acosta (Red Bull KTM) en Fabio Di Giannantonio (Pertamina Enduro VR46 Racing).

De eigenlijke GP op zondag werd een van de meest chaotische ooit. Herstarts zijn een zeldzaamheid in de MotoGP, of toch in tegenstelling tot Moto2, maar nu kwam het niet tot één maar twee rode vlag-situaties. De eerste deed zich voor nadat Alex Marquez in de 12e ronde pardoes achter op leider Pedro Acosta was ingereden. Marquez maakte een ware doodsklap en ging op luttele centimeters van een betonnen muur meerdere malen overkop. De uiteindelijke schade bleek naderhand nog 'mee te vallen': een gebroken rechter sleutelbeen en een kleine breuk in de C7 nekwervel. Het is dus twijfelachtig dat we Alex Marquez binnen twee weken in actie zullen zijn tijdens de Italiaanse GP op Mugello.

Pedro Acosta was misschien wel de snelste MotoGP-rijder op zondag, maar zou uiteindelijk niet één punt overhouden aan de Catalaanse GP. Foto: MotoGP.com

Nauwelijks was het startlicht op groen gefloept voor de herstart of daar lagen al drie rijders in de eerste zandbak. LCR Honda-rijder Johann Zarco kwam onzacht in aanraking met de Ducati Lenovo Desmosedici GP26 van 'Peco' Bagnaia. De Fransman zat met z'n linkerbeen tussen de achterbrug van de Ducati gekneld. Honda HRC-rijder Luca Marini was onvrijwillig ook betrokken in de crash. Collateral damage, heet dat dan. Gelukkig viel ook voor Zarco de schade 'nogal' mee. De ligamenten van z'n rechterknie waren geraakt en hij had ook een breuk onderaan z'n kuitbeen.

Drama in de laatste ronde van Race 2: Pedro Acosta crasht uit de race. Foto: MotoGP.com

Poging drie dan maar en ook daarin ging het mis, of toch voor Aprilia, toen Raul Fernandez z'n merkgenoot Jorge Martin de zandbak in stuurde. De eigenlijke GP was door de twee rode vlag-situaties tot een sprintrace verworden. Eentje waarin Pedro Acosta lang over de beste kaarten leek te beschikken. Tenminste, zolang z'n Michelin achterband het volhield. Helaas voor Acosta, en KTM, was die eerste MotoGP-zege hem ook nu weer niet gegund. 

Moto 2: Punten voor Barry Baltus

Moto2-actie op Montmello. Foto: KTM Media/Polarity Photo-Rob Gray

Gemengde gevoelens bij de Laaglanders na de Moto2-kwalificaties van zaterdagnamiddag. Colin Veijer had zich als 2e gekwalificeerd, achter de Italiaan Celestino Vietti - die Barry Baltus vorig weekend in Le Mans nog de zandbak inbeukte. Baltus kwam, na alweer een zware crash op vrijdag, niet verder dan een 21e plaats op de grid. Zonta van de Goorbergh startte eveneens vanaf de zevende startrij, maar dan wel vanaf plaats 19.

Toen kon hij nog lachen. Noorderbuur Colin Veijer was op zaterdagmiddag terecht blij met z'n 2de plek op de startgrid. Foto: KTM Media/Polarity Photo-Rob Gray

De race zou evenwel helemaal anders uitpakken dan verhoopt voor Veijer. De Red Bull KTM-rijder verprutste z'n start en verloor in de eerste ronde maar liefst 17 posities. Daarna kreeg hij ook nog eens een long lap penalty aan de overall gesmeerd. En alsof dat nog niet genoeg ellende was eindigde de Catalaanse GP van de Staphorster in de zandbak. Barry Baltus daarentegen kon zich naar een 12e plaats knokken waar hij lang zou standhouden. In de eindfase moest hij echter nog één positie prijsgeven om uiteindelijk als 13e over de meet te komen. 

Knokken in de buik van het Moto2-peloton: Duel tussen Ayumu Sasaki en Barry Baltus (14). Baltus zou uiteindelijk als 13e eindigen en daarmee 3 WK-puntjes pakken. Foto: Momoven Idrofoglia RW Racing.

WorldSBK Most: Bulega en Panigale V4 RS blijven heersen

Een vertrouwd beeld dit seizoen: Nicolo Bulega leidt voor Aruba.It Ducati-teamgenoot Iker Lecuona. Foto: Ducati Media House

WorldSPB: Moeilijk weekend voor Fleerackers

Ferre Fleerackers (65) achter Wixx Racing-teamgenoot Jeffrey Buis. Foto: Wixx Racing

British Superbike: Regerend kampioen Ryde doet goede zaak in Donington Park

Tekst en samenstelling: BJ

Foto's: MotoGP.com, KTM Media/Polarity Photo-Rob Gray, Ducati Media House, Wixx Racing, British Superbike/MSVR

Video: YouTube.com/MotoGP, YouTube.com/WorldSBK, YouTube.com/TNT Sports

Geschreven op 18 mei 2026
© Motoren & Toerisme